Članice po preobratu do zmage na Poljskem, zmago potrdila Eva Lisec
Objavljeno Nov 24, 2022
 Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je dobila tekmo kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2023. V Gnieznu je premagala Poljsko z 78:71. Za Slovenijo je to druga zmaga v treh kvalifikacijskih nastopih. Ti sicer nimajo pravega tekmovalnega naboja, saj so slovenske košarkarice kot gostiteljice že uvrščene na EuroBasket, ki ga bosta od 15. do 25. junija 2023 gostili Slovenija in Izrael. #rakete se v petkovih zgodnjih jutranjih urah že odpravljajo v Mersin, kjer se bodo v nedeljo ob 16. uri pomerile še s Turčijo. Tudi to tekmo boste v neposrednem prenosu lahko spremljali na Sportklubu.
KVALIFIKACIJE ZA EP ŽENSKE 2023 SKUPINA D, 3. KOLO Četrtek, 24. november 2022 Gniezno - Mestna športna dvorana POLJSKA : SLOVENIJA 71:78 (54:54, 37:41, 14:26) Strelke za Slovenijo: Lisec 14 (7 skokov), Oblak 14 (7 skokov in 13 podaj), Cvijanovič 13, Krošelj, Seničar, Jakovina 6, Friškovec 14, Jelenc 12 (5 skokov), Sivka 2, Debeljak 3. Slovenski selektor Georgios Dikaioulakos za tekmo proti Poljski med dvanajsterico ni uvrstil Eve Rupnik in Gale Kramžar, v uvodnih minutah pa je na parket poslal nekoliko presenetljivo peterko. Poleg izkušenih Teje Oblak, Zale Friškovec in Eve Lisec sta dvoboj začeli še mladi Mojca Jelenc in Ajša Sivka. Slednja je s sedemnajstimi leti debitirala na uradni tekmi članske izbrane vrste in s košem Sloveniji priigrala tudi prvo vodstvo na tekmi (9:7). Izbranke selektorja Dikaiulakosa so odlično odigrale uvodni del, saj so prvo četrtino dobile s 26:14. A nadaljevanje prvega polčasa je bilo povsem druga zgodba. Poljakinje so z delnim izidom 27:5 v 19. minuti povedle z 41:31 in na odmor odšle s prednostjo štirih točk. Po velikem odmoru je Slovenija znova pokazala svoj pravi obraz, zaigrala agresivneje v obrambi, hitro nadoknadila zaostanek ter v izenačeni končnici spretno ter izkušeno prišla do zmage. Slabe tri minute pred koncem pri zaostanku dveh točk je Tina Cvijanovič (13 točk) zadela trojko in s polaganjem kronala protinapad za 72:69, Eva Lisec (14 točk, met za tri točke 2:2) pa je s trojko za 75:71 manj kot minuto pred zaključkom dokončala nalogo. Poleg teh dveh so do dvomestnih številk prišle še Teja Oblak (14 točk, 13 podaj), Zala Friškovec (14 točk, trojke 4:8) in Mojca Jelenc (12 točk, met 5:6, 5 skokov). Teja Oblak, kapetanka slovenske ženske reprezentance: ''Poleg zmage me veseli, kako smo v drugem polčasu reagirale na slabo drugo četrtino. Ohranile smo zbranost in zanesljivo prišle do zmage. Lepo je videti tudi igralke, ki so prišle s klopi, da imajo žar, da se borijo za vsako žogo in da so dodatna vrednost tej ekipi. Upam, da bodo tako nadaljevale. Ta tekma je brez dvoma nov korak v pravo smer.'' Zala Friškovec, slovenska reprezentantka ''Izpolnili smo cilj, ki ni bil samo zmaga, ampak tudi grajenje zmagovite miselnosti. Ponosna sem, da smo v izenačeni končnici zanesljivo prišli do zmage. V igri je bilo sicer veliko padcev in vzponov, ampak mislim, da smo imele tekmo vseskozi pod nadzorom in da smo zasluženo prišle do zmage. V nedeljo nas čaka še obračun s Turčijo, ki se ji želimo oddolžiti za poraz v Ljubljani. Dale bomo vse od sebe za novo zmago.'' Druga tekma tretjega kola skupine D je pripadla Turkinjam, ki so na domačem parketu z visokih 140:44 ugnale Albanijo. Na lestvici s tremi zmagami vodi še neporažena Turčija, dve zmagi in poraz je zbrala Slovenija, zmago in poraz ima Poljska, Albanija pa je na zadnjem mestu s tremi porazi. #rakete neposredno iz Poljske še v Turčijo Slovenske košarkarice se bodo že v petkovih zgodnjih jutranjih iz Gniezna prek Varšave, Carigrada in Adane odpravile v Mersin, kjer se bodo v nedeljo pomerile še s Turčijo. 4. kolo Nedelja, 27. november 2022, ob 16. uri po slovenskem času Mersin - Športna dvorana Servet Tazegul TURČIJA : SLOVENIJA - prenos na Sportklubu Tekma proti vodilni Turčiji se bo začela ob 16. uri po slovenskem času, tudi ta dvoboj pa boste lahko spremljali na Sportklubu. Z obračunom v Mersinu bodo #rakete, ki na lestvici Mednarodne košarkarske zveze (Fiba) zasedajo 19. mesto, zaključile drugi kvalifikacijski cikel, znova pa se bodo zbrale februarja, ko jih čakata še domači tekmi proti Albaniji (9. februar) in Poljski (12. februar). Tokratni obračun  bo za turško izbrano vrsto izjemno pomemben, saj Turkinje za razliko od Slovenk, ki so na prvenstvo kot gostiteljice že uvrščene, še lovijo vozovnico EuroBasketa. Do sedaj sta reprezentanci odigrali deset medsebojnih dvobojev, vsaka pa se je zmage veselila petkrat. V zadnjem obdobju so bile uspešnejše #rakete,  ki so dobile štiri od petih tekem. Klonile so prav na zadnjem merjenju moči pred letom dni v Ljubljani, ko so bile turške košarkarice boljše z 78:62. Na evropskem prvenstvu v Ljubljani in Izraelu bo med 15. in 25. junijem prihodnje leto nastopilo 16 reprezentanc. Poleg Slovenije in Izraela, ki sta kot gostiteljici na EuroBasket neposredno že uvrščeni, se bo na prvenstvo uvrstilo vseh deset zmagovalk kvalifikacijskih skupin ter najboljše štiri drugouvrščene reprezentance (iz kvote drugouvrščenih reprezentanc sta izvzeti reprezentanci iz skupin F in I). V primeru, da bosta med štirinajstimi potniki na evropsko prvenstvo tudi Slovenija in Izrael, si bo napredovanje priigrala še peta oziroma šesta drugouvrščena reprezentanca.