Članek
Konec karantene! Olimpija jutri proti Špancem!
Objavljeno Oct 12, 2020
Košarkarje članske ekipe Cedevite Olimpije v torek ob 18.30 v Areni Stožice čaka obračun tretjega kola 7DAYS EuroCupa z Gran Canario. V zadnjem tednu je ekipa opravila tri testiranja na COVID-19, pri vseh testiranjih pa so bili rezultati vseh testiranih vsakič negativni. Zadnji teden so košarkarji Cedevite Olimpije preživeli oddaljeni od košarkarskih igrišč in košarkarskih žog. Z izjemo igralca, pri katerem je test na COVID-19, pokazal, da je okužen z virusom, ki kroji naš vsakdan, so vsi igralci v zadnjem tednu dni prestali tri testiranja na COVID-19. Pri vseh igralcih in članih strokovnega štaba je bil test vsakič negativen. »Celotna ekipa je v zadnjem tednu prestala tri teste na COVID-19. Vsakič so bili izvidi negativni. Ta trenutek je ekipa v optimalnem zdravstvenem stanju, brez okuženega igralca, z izjemo košarkarja, ki je že od dneva, odkar smo prejeli pozitiven izvid na testiranje za COVID-19, v samoizolaciji. Odzvali smo se na poziv Nacionalnega inštituta za javno zdravje in ravnali odgovorno. Iz tega razloga smo celotno ekipo v zadnjem tednu testirali trikrat. Ponavljam, vsi izvidi, ki smo jih po testiranju prejeli, so bili negativni,« je povedal direktor KK Cedevita Olimpija, Davor Užbinec, in dodal: »Prišli smo v položaj, zaradi katerega smo brez boja izgubili obračun drugega kola 7DAYS EuroCupa s turško ekipo Bursaspor, dejstvo, da na tekmi ne nastopiš, pa ima lahko dolgoročne posledice z vidika sponzorskih sredstev, vloženih v klub, seveda pa je potrebno na takšne stvari gledati tudi iz tekmovalnega vidika in se zavedati, da zaradi ukrepov države nismo imeli priložnosti, da stopimo na parket in se boriti za zmago. Na račun tega smo tekmo izgubili, iz športnega vidika pa je to nedopustno.« Pred Zmaji je izredno zahtevna preizkušnja, prva takšna v zgodovini ljubljanskega kluba. »Kakšne posledice bo prineslo dejstvo, da so igralci zadnji teden preživeli oddaljeni od igrišč, bomo videli. Tveganje poškodb se absolutno poveča, to je dejstvo. Igralci so sicer po navodilih strokovnega štaba individualno trenirali, vemo pa, da se individualen trening ne more enačiti s trenažnim procesom, ki ga lahko celotna ekipa skupaj napravi v dvorani. Verjamem, da bo v torek naše moštvo na parketu naših Stožic napravilo vse, kar je potrebno, da zabeleži zmago, videli pa bomo, kakšne posledice bo vse skupaj pustilo na naših igralcih,« pove športni direktor ljubljanskega kluba, Sani Bečirović. »Verjetno si lahko vsak posameznik predstavlja, kakšen strošek vsa testiranja na COVID-19 predstavljajo za naš klub, ob dejstvu, da teh testiranj v primerjavi z, na primer Srbijo, država ne financira. Naj se tu navežem tudi na primer naših torkovih tekmecev, ki so imeli pred časom en pozitiven primer znotraj članske ekipe. Igralca je ekipa poslala v samoizolacijo, celotna ekipa pa je odigrala tekmo drugega kola 7DAYS EuroCupa, in celo zabeležila zmago.« Dejstvo, da moštvo ne stopi na parket na tekmi mednarodnega tekmovanja, ima vsekakor lahko dolgoročne posledice. Te poudari direktor kluba iz Stožic, Užbinec. »Če na celotno situacijo pogledamo iz ekonomskega vidika, se vsi skupaj zavedamo, da imamo obveznosti do naših sponzorjev in partnerjev, ter v končni fazi, obveznosti do naših igralcev. Če tekem ne igramo, obveznosti do sponzorjev in partnerjev ne moremo izpolniti, prav tako pa igralci ne morejo vrniti tega, za kar so, kot profesionalci, plačani. Naš klub vsem košarkarjem omogoča najboljše možne pogoje, da se osredotočajo zgolj in samo na igranje košarke, z ukrepi, ki smo jih sprejeli znotraj kluba, pa smo odgovorno pristopili tudi k položaju, v katerega nas je pahnila globalna pandemija koronavirusa,« pove Užbinec in pojasni: »Stikov med pisarno in člansko ekipo tako praktično ni, če pa že so, se vsi skupaj držimo ukrepov, torej nošenje mask, ohranjanje varnostne razdalje in razkuževanje rok. Včasih na račun tega poslušam opazke s strani sodelavcev, češ, da sem preveč previden, a verjamem, da so nas prav te odločitve obvarovale morebitnih okužb že prej.« Spremembe na področju vrhunskega športa so vsekakor potrebne. To dejstvo poudari tudi Bečirović, nekdaj sam vrhunski košarkar, ki se lahko pohvali tudi z naslovom prvaka v elitni Evroligi. »V kolikor bodo obveljali trenutni predpisi glede odločb o karanteni oziroma samoizolaciji, to pomeni, da se lahko situacija, v kateri smo se znašli pred tednom dni, nam, ali pa kateremu koli drugemu slovenskemu klubu, ponovi v najkrajšem možnem času. V športnem smislu bodo takšni ukrepi pripeljali do tega, da slovenske ekipe, ne glede na panogo, v kateri nastopajo, na dolgi rok ne bodo več konkurenčne evropskim tekmecem. To lahko zelo hitro vodi v zaton slovenskega vrhunskega športa,« je izpostavil Bečirović, Užbinec pa je dodal: »Država mora sprejeti ukrepe, ki športnim ekipam omogoča, da v primeru pozitivnega primera znotraj ekipe, igralca ali igralko pošlje v samoizolacijo, preostali del ekipe pa opravi testiranje na COVID-19, in ob predložitvi negativnih testov, nadaljuje s trenažnim procesom. To je praksa, ki dokazano deluje v Evropi in svetu, in verjamemo, da lahko deluje tudi v Sloveniji. Spomnimo, do danes so imeli, od zvenečih imen, pozitivne primere znotraj ekip turški Anadolu Efes, španske Barcelona, Unicaja Malaga in Gran Canaria, ruski CSKA, Khimki in Zenit in francoski Asvel. Zagotovo sem na kakšno moštvo pozabil, pomembno dejstvo pa je, da je bilo vsem ekipam omogočeno, da tekme odigrajo, za razliko od nas, ki smo imeli v članski ekipi le en pozitiven primer, kot prvi v Evropi pa nato na tekmi nismo nastopili, in jo posledično tudi izgubili.«
Pred Ljubljančani je zahtevna preizkušnja, saj v stožensko lepotico prihaja španska Gran Canaria, ki po dveh odigranih tekmah v skupinskem delu tekmovanja še ne pozna poraza, toda četa glavnega trenerja Jurice Golemca že nestrpno pričakuje začetek obračuna. Španci so v nedeljo odigrali tekmo španskega državnega prvenstva, in s 65:90 izgubili proti Realu iz Madria. Najboljši strelec moštva iz Kanarskih otokov je bil Stan Okoye z 12 točkami. Tekmo bo možno v neposrednem televizijskem prenosu spremljati na Šport TV 1. Tekma bo zaradi epidemioloških predpisov tokrat potekala za zaprtimi vrati stoženske dvorane. IZJAVI PRED TEKMO: Jurica Golemac, glavni trener KK Cedevita Olimpija: »Gran Canaria je zelo kvalitetna ekipa, ki v naši skupini v tej sezoni zaenkrat še ne pozna poraza. Moštvo je prenovljeno, vodi ga nov glavni trener. Na vsakem igralnem položaju imajo Španci po dva kvalitetna igralca. Čaka nas zelo težko delo, sploh ob položaju, v katerem smo bili v zadnjem tednu. Dali bomo vse od sebe in napravili vse, da pridemo do prve zmage v 7DAYS EuroCupu.«
#Eurocup