Po mnenju stranke Nova socialdemokracija (NS) pomeni oborožen napad na samostojno in suvereno državo Ukrajino groba kršitev mednarodnega prava. Čeprav konflikt ni od danes in ni enoznačen, je Rusija z intervencijo izven svojih meja kršila temeljne akte sodobnega mednarodnega reda in določbe Ustanovne listine OZN.
Mednarodna skupnost je po drugi svetovni vojni, da bi se v bodoče izognili novim in novim konfliktom, ozemeljsko celovitost, nedotakljivost meja in suverenost nad svojim teritorijem postavila kot najvišjo normo meddržavnega sožitja. To pomeni tudi nevmešavanje v notranje zadeve vsake države.
Mednarodna skupnost lahko intervenira le, če je ogrožena eksistenca prebivalcev, množično prizadete elementarne človekove pravice. A tudi o tem odloča mednarodna skupnost.
Glede meja je bilo dogovorjeno, da se le-te ne smejo več spreminjati. To je možno le po mirni poti in na osnovi svobodnega dogovora med vpletenimi. Vendar tudi zahodne države v preteklosti niso bile dosledne pri spoštovanju teh načel in njene intervencije niso bile vedno dovolj utemeljene in upravičene - navkljub deklariranim svetlim ciljem. To - danes Putin tudi izkorišča in se sklicuje na te primere.
Vprašanje manjšin.
Po drugi svetovni vojni, ob vseh mirovnih sporazumih, razmejitve med državami niso bile idealne. Skoraj v vsaki imamo manjšine in po drugi strani v zamejstvu prebivajo rojaki matične države. Položaj le-teh pa se ne ureja s spreminjanjem meja, ampak s prizadevanjem po spoštovanjem njihovih pravic,
razvoju prijateljskih odnosov med narodi ter spodbujanju družbenega napredka in primernih življenjskih razmer. Demokratične države se ponašajo z visokim standardom pravic in prizadevanjem, da se manjšine počutijo sprejeto, da se ustavljajo asimilacijski procesi, ter da jim da možnost ohranja
in razvijanja svojih posebnosti.
V primeru Ukrajine, država ni zagotovila zadovoljivih standardov za prebivalce ruske narodnosti, ki žive na vzhodnem delu države. Govori se celo o grobem zatiranju. Ne glede nato koliko je to res, Ukrajina dejansko ni uredila njihovega statusa kot bi morala po sporazumu iz Minska. Vendar to ne opravičuje udora Putinovih tankov v sosednjo državo. V kolikor bi Putin želel s posegom v Ukrajino zaščititi svoje rojake bi moral storiti preko OZN, njenega Varnostnega sveta in preko drugih inštitucij, ki bi presodile upravičenost pritožb nad položajem Rusov v Ukrajini.
Z vkorakanjem v sosednjo državo, nameri po zamenjavi legalne in legitimne vlade ter namestitvi marionetnega režima, pa je Rusija storila nedopusten poseg v suverenost sosednje države. Povzročila je vojno in humanitarno katastrofo neslutenih razsežnosti. Sankcije proti njej so zato upravičene. Pridržujejo se prizadevanjem naše vlade po nudenju pomoči narodu v stiski.
Kako odreagirali nemški socialdemokrati in kako gledamo na odmeve v Sloveniji
V Novi socialdemokraciji pozdravljamo odziv nemških socialdemokratov in zveznega kanclerja Olafa Scholza, ki je odločno obsodil intervencijo Putinove vojske v Ukrajini. Zaradi obsodbe agresije na suvereno državo se je Nemčija po njegovem celo pripravljena odreči ekonomskim interesom.
V tem je bolj načelni socialdemokrat Scholz tudi drugačen od pragmatične bivše premierke Angele Merkel.
Pozdravljamo tudi odločen in jasen odziv predsednika RS Boruta Pahorja. Na minulem torkovem shodu pa smo s strani bivšega predsednika republike Milana Kučana dobili nejasno sporočilo: »Ne bi se smela zgoditi vojna in tisto kar je pripeljalo do nje in kar je Putinu dalo razlog, da je to počel.« Sprašujemo se kaj pomeni izmuzljivi pojem »razlog«?
Sploh pa ne odobravamo reakcijo poslanca in funkcionarja Levice Kordiša: K dezerterstvu poziva tako ukrajinske kot ruske vojake. Očitno nekateri ne ločijo med agresorjem in temi , ki jih je zajela okupacija. Tudi protesti nekaterih nevladnikov, ob siceršnjih pozivih po miru gredo v smeri »vsegliharstva«.
Taka »uravnoteženost« je zavržena in v času agresije skrajno neprimerna, čeprav, kot smo zapisali, da konflikt ni od danes in to, da je politika predsednika Volodimira Zelenskega z odpiranjem vrata NATO paktu povzročil napetosti v regiji.
NVO-ji tudi ne povedo kako do »miru«. A tako kot pravijo v Moskvi, da se ukrajinska vojska preda in vlada odstopi; tako kot zahteva Kijev, da odidejo iz njihovega ozemlja, ali … ?
Ali vsaj kot rečemo v Novi socialdemokraciji, da vsaj v času pogajanj o iskanju mirne rešitve prekinejo ogenj ? Primerjave z ravnanjem komunistov po napadu na Jugoslavijo aprila 1941 in delom sedanje tranzicijske levice niso brez osnov. Tudi takrat so bili komunisti dolgo časa »uravnoteženi«.
Ob ustanovitvi Protiimperialistične fronte so dali v isti koš legalno vojsko Kraljevine Jugoslavije okupacijske sile. Na primer: Z letaki v različnih jezikih so pozivali vojake na »obeh straneh«. k dezerterstvu.
In kakor je zapisal partizan Edvard Kocbek (ter kot objavljamo njegove besede v prilogi), so le krščanski socialisti pozivali k odporu, komunisti pa so bili vse do prekinitve sporazuma Hitler Stalin sumljivo tiho.
Izjavo sta v imenu Nove socialdemokracije pripravila Žiga Šorli in Andrej Magajna, uredil Luka Perš